Utställning om Mänskliga rättigheter

Liseberg har i ett samarbete med Göteborgs Stad valt att visa FN:s artiklar om de mänskliga rättigheterna i en utställning i Lisebergs Lustgård. Bakgrunden till samarbetet är i korthet att den allmänna förklaringen firade 60 år i december 2008, och med anledning av det jubileet föddes idén om att visa artiklarna i Lisebergsparken. 

Utställning om Mänskliga rättigheter

Syftet är att göra de mänskliga rättigheterna spridda, kända, lästa
och förstådda.


Utställningen är permanent och invigdes den 27 maj av Jan Eliasson, tidigare verksam som ordföranden i FN:s generalförsamling, FN:s speciella sändebud i Darfur samt Sveriges utrikesminister
läs mer här >> Artiklarna i utställningen presenteras genom konstinstallationer i Lisebergs Lustgård. Förhoppningen är att utställningen ska inspirera till eftertanke och reflektion i ännu högre grad än tidigare. Skulpturer och inskriptioner ska inte ses som moraliska pekpinnar, utan som harmoniska element som syftar till att skapa balans mellan landskap och budskap. Målet är att öka medvetenheten om de friheter och rättigheter som finns med i FN:s artiklar. Utställningen vill också upplysa och påminna om att dessa rättigheter, sanningar och rättvisor, som många av oss kanske tar för givna, inte är självklara för alla människor.

 

Av de totalt 30 artiklarna finns inledningsvis 10 artiklar representerade i Lisebergs Lustgård.
Artikel 1, 3, 5, 9, 11 och 14 presenteras i sin helhet. Utdrag görs ur artikel 2, 7, 18 och 19.

Artikel 1

Alla människor är födda fria och lika i värde och rättigheter. De har utrustats med förnuft och samvete och bör handla gentemot varandra i en anda av gemenskap.

Artikel 2

Var och en är berättigad till alla de rättigheter och friheter som uttalas i denna förklaring utan åtskillnad av något slag, såsom på grund av ras, hudfärg, kön, religion, politisk eller annan uppfattning, nationellt eller socialt ursprung, egendom, börd eller ställning i övrigt.

Artikel 3

Var och en har rätt till liv, frihet och personlig säkerhet.

Artikel 5

Ingen får utsättas för tortyr eller grym, omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning.

Artikel 7

Alla är lika inför lagen och är berättigad till samma skydd av lagen utan diskriminering av något slag.

Artikel 9

Ingen får godtyckligt anhållas, hållas fängslad eller landsförvisas.

Artikel 11

Var och en som är anklagad för brott har rätt att betraktas som oskyldig till dess att hans eller hennes skuld har fastställts vid en offentlig rättegång, där personen åtnjuter alla rättssäkerhetsgarantier som behövs för hans eller hennes försvar.

Artikel 14

Var och en har rätt att i andra länder söka och åtnjuta asyl från förföljelse.

Artikel 18

Var och en har rätt till tankefrihet, samvetsfrihet och religionsfrihet.

Artikel 19

Var och en har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet.


David Schofield, creative director på Liseberg, har tillsammans med utvalda konstnärer och hantverkare skapat konstverken som visar de olika artiklarna. På www.manskligarattigheter.gov.se hittar du mer information om FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna 
 





Prev juli 2010 Next
Mån Tis Ons Tor Fre Lör Sön
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Dagens Program
Ställ in vad som skall visas i almanackan: Spara Återgå
TextAnnnons

Hotell Liseberg
Barken Viking

/Global/Boende/Hotell/Barken_Viking/Annika%c2%b4s%20l%c3%a5da/barensalongannons.jpg

Effektiva möten till havs

/sv/hem/Boende/Hotell/Hotell-Liseberg-Barken-Viking/Konferens/

TextAnnnons

Evert Taubes Värld

/Global/Parken/intern_annons/evert_taube_intannons.jpg

Upplevelseattraktion med fri entré.

/sv/hem/Nojesparken/Attraktioner/Evert-Taubes-Varld1/

All information på denna webbplats är med reservation för ändringar. © Liseberg 2008
 
 

Tipsa en kompis!

Skicka

Klart

Ditt tips har nu skickats.

Fel

Ett fel uppstod. Ditt meddelande kunde inte skickas.