
Stora dialektshowen - Av och med Fredrik Lindström
Våren 2026 åker den omåttligt hyllade programledaren och språkexperten Fredrik Lindström ut igen på Sverigeturné med "Stora Dialektshowen – Av och med Fredrik Lindström"
Bra att veta
Stora dialektshowen
Av och med Fredrik Lindström
Våren 2026 åker den omåttligt hyllade programledaren och språkexperten Fredrik Lindström ut igen på Sverigeturné med "Stora Dialektshowen – Av och med Fredrik Lindström". Unikt med showen är det specialskrivna materialet för varje ort som Fredrik och hans sidekick Helena Lindegren besöker. I showen dissekeras frågor som varför dialekter finns, varför de låter som de låter och allt däremellan. Showen regisserades av Emma Peters och hade premiär i Falun i mars 2024. Dagens Nyheter skrev att det är "årets roligaste lektion", Aftonbladet gav showen fyra plus och Falu-Kuriren beskrev Fredrik som "landets finurligaste expert".
Den 30 & 31 januari kommer Fredrik Lindström tillbaka till Lisebergsteatern i Göteborg!
Hur många dialekter finns det egentligen i Sverige? Vem bestämmer vad som är ett språk och vad som är en dialekt? Heter det kex eller tjex? Har även djur dialekter? Fredrik Lindström är en av landets mest älskade programledare och språkexperter. Han har tidigare släppt den kritikerrosade boken "100 svenska dialekter" som kom att älskas av svenskarna och blev startskottet för arbetet med "Stora Dialektshowen". Under sina år har han stött på otaliga frågor om språk generellt och dialekter i synnerhet. Nu ger han svar på en del av frågorna i sin nya show!
– Det här är den första föreställningen jag gör om språk. Jag har märkt hur intresserade folk är av ämnet och det finns alltid tusen frågor om varför det finns dialekter, varför man pratar olika och var olika ord och uttryck kommer ifrån. Nu får jag äntligen göra en publikföreställning på det här temat, och dessutom möjlighet att anpassa showen varefter vi är! Ungefär en tredjedel av föreställningen är speciellt utformad för orten i fråga och fokuserar på den lokala dialekten, säger Fredrik.
I "Stora Dialektshowen" får publiken på ett underhållande sätt fördjupa sig i våra svenska dialekter. Det är en rolig, sketchig och faktabaserad show där publiken får en genomgång i de stora frågorna men också grotta ner sig i sina egna dialekter. Gnäller de verkligen i Västerås och är göteborgare så himla glada? Varför pratar en del människor mer dialekt när de blir arga eller när de har sex? Vilken är landets mest obegripliga dialekt? Med sig på scen har han skådespelerskan Helena Lindegren, en sidekick som hjälper Fredrik att visualisera och illustrera showen.
– Helena är en alldeles perfekt sidekick! Hon kan sjunga, dansa, spexa och lyfter showen till nya höjder, säger han. Hon har också mycket erfarenhet av improvisation och det är perfekt, eftersom varje kväll kommer att bli annorlunda här. Och så är hon förstås en jäkel på att härma dialekter!
"Stora Dialektshowen" hade premiär på Magasinet i Falun den 16 mars och spelas hela 2024 och våren 2025 runtom i landet. Nu förlängs turnén med ytterligare en säsong under våren 2026.
Evenemang på Lisebergsteatern
Pågående och kommande föreställningar på Lisebergsteatern.
-
Della Grande
Lisebergsteatern -
Peter Apelgren - Livets efterrätt
Lisebergsteatern -
Nån måste göra det, en musikal i pocketformat
Lisebergsteatern -
Barbro Barbro
Lisebergsteatern -
En konsertkväll med Ernman, Tolstoy & Ahlin
Lisebergsteatern -
Musikalen runt på 80 min
Lisebergsteatern -
Sissela Kyle - ”Min föreställning om mamma”
Lisebergsteatern -
Kikki Danielsson - Avskedsturnén
Lisebergsteatern -
Carl Stanley - "Ursäkta min skånska"
Lisebergsteatern -
En hyllningskväll till Ted & Kenneth Gärdestad
Lisebergsteatern -
Emil Henrohn – Jag är mamma showen
Lisebergsteatern -
The best of Christer Sjögren
Lisebergsteatern -
Pontus Lindman - Fragment
Lisebergsteatern -
Djojj räddar blomsterängen
Lisebergsteatern -
Thanos Fotas: Standup Live - En sista gång
Lisebergsteatern -
Det är samma åsna, bara med en ny sadel - Anders "Ankan" Johansson
Lisebergsteatern -
Pippi flyttar in i Villa Villekulla
Lisebergsteatern -
Billy Opel
Lisebergsteatern -
Anders Ekborg - En stilla jul
Lisebergsteatern -
Måns Möller - Mitt perfekta liv
Lisebergsteatern -
Lars Vegas Trio - Varje dag är jul
Lisebergsteatern -
The Refreshments - Rock 'n' Roll X-mas
Lisebergsteatern -
Jul & Kul med Babblarna
Lisebergsteatern -
The Boppers - A True Rock'n roll Christmas Show
Lisebergsteatern -
Pink Floyd's - The Wall
Lisebergsteatern -
Pink Floyd's - The Dark Side of the Moon
Lisebergsteatern -
Ni hör vad jag tänker - Katrin Sundberg
Lisebergsteatern -
The Music of the Lord of the Rings & The Hobbit
Lisebergsteatern -
The Music from the Lion King in concert
Lisebergsteatern -
Den magiska musiken från Harry Potter
Lisebergsteatern -
Music of Hans Zimmer and others
Lisebergsteatern -
Marika Carlsson och klimakteriet
Lisebergsteatern -
7 drömmar med Jacke Sjödin & Johan Ståhl
Lisebergsteatern -
Eric Clapton tribute
Lisebergsteatern -
Kärleksbrev
Lisebergsteatern
Här ligger Lisebergsteatern
Du hittar Lisebergsteatern här, klicka på kartan för mer information eller för att se vad som ligger i närheten.